yevgeni onegin

Durum: 6 - 0 - 0 - 0 - 17.01.2018 01:09

Puan: 77 - acemi yazar

7 ay önce kayıt oldu. 1.nesil yazar.

Henüz bio girmemiş.

monty python

absürd komedinin babası diye lanse edilen, tüm zamanların en iyi komedi grubu olan ingiliz komedi grubu.

monty python and the holy grail

tek kelime ile mükemmel dedirten bir filmdir.

mizahın doruklarına çıkan, kral arthur ve ekibinin kutsal kaseyi arayışını konu alan efsane komedi filmidir.

1975 yapımıdır.

(bkz:monty python)

dov'e l'amore

bence cher'in en güzel seslendirdiği şarkılardan biri olan romantizmin doruklarına çıkmış bir şarkı.


come to me baby
come to me baby
another night without you here
and ı'll go crazy
there is no other there is no other
no other love can take your place
or match the beauty of your face
ı'll keep on singing til the day
ı carry you away
with my love song with my love song
with my love song with my love song

ege sözlük

sözüne her zaman itimat ettiğim ve tavsiyelerine uyduğum çok kıymetli bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine geldiğim sözlük.

umarım bilginin itibarsızlaştırıldığı bir ortam olmaz.

üçüncü adam

potemkin zırhlısı

stanley kubrick

kubrick ilginç bir yönetmen. hitchcock, capra, leone gibi belli türlerin dışına çıkma lüksü yakalayamamış büyük isimlerin aksine, birbirinden farklı tarzlarda başyapıtlar vermesiyle ancak howard hawks, billy wilder gibi klasik amerikan yönetmenleriyle yarıştırılabilir. benim için tezatı şuradan geliyor, bu kadar popüler ve sadece bir düzine filmi bulunan bir yönetmenin maalesef "daha kötü" filmleri "poster çocuğu" misali her yeni gelen nesle servis ediliyor.
hangileri, hemen yaftalayalım: the shining, full metal jacket, spartacus.

şimdi. etrafınızda "kubrick'e bayılıyorum" diyen kaç "tüketici" barry lyndon'u izlemiştir, önce bunu bir test edin. ardından "full metal jacket" beğenisi sunan varsa paths of glory izleyip izlemediğini sorun.
dr. strangelove aşığıysa -ki mükemmel filmdir- fail-safe ve colossus: the forbin project gibi diğer kuzenleri izlemiş mi, onu da öğrenin. bu sayede kişilerin sinemaya mı kendilerine mi aşık olduklarını ölçebilirsiniz. yönetmene dönersek, mükemmeliyetçi çekim tekrarlarını, yerinde müzik kullanımını -klasik müzik söz konusu olduğunda bu alanda en iyi uygulayıcıdır-, tek nokta perspektifini vb. zaten biliyoruz. hikaye anlatıcılığı (story teller) baz alındığında barry lyndon ve lolita diğer filmlerinin önüne geçer. edebiyat uyarlaması aşıkları için seçilmesi gereken öncelikli filmler bunlardır. kara mizah sevenler dr. strangelove yanında a clockwork orange, tarantino ve atipik kurgu sevenler the killing, hitchcockvari "suspense" sevenler eye wide shut tercih etmelidirler. 2001'i özellikle anmadım, tüm bir filmografi izlenecekse evet, fakat en üstte saydığım "poster filmleri" yanında tüketip defteri kapatılacaksa, yanlış tercih olacağı için hiçbir grupta saymadım. herkes küçüklüğünden örnekler bu filmi ya, söyleyen olmamış, ben meşhur evrim sahnesiyle aynı yıl çekilmiş "maymunlar cehennemi"ni kafamda birleştirmiş, tek film yapmıştım. tek bir sahne bütün filmi temsil etmişti çocuk kafamda. her 2 filmin aynı sene çekilmesi bence tek başına 2001'in o sene çekilmesinden daha muazzamdır. bu bağlamda o serinin de hakkının yendiğini düşünüyorum. "the terminator" distopyasına farklı bir yerden bakmaktır maymunlar cehennemi de. her neyse. kubrick'ten de bir tribute video koyalım şuraya, gözler seyreylesin.sergio leone

sergio leone duygudur. şuraya 3 filminden morricone müzikleri ile bir tribute videosunu bırakıyorum.

sapyoseksüel

zeka, akıl ve entellektüel birikimi hoşlantı için kriter alan kişilere verilen isim.

bu tip kişiler için dış görünüş öncelik değildir. karşısındaki insanın kendini ifade biçimi, cümleleri nasıl kurduğu, mizah anlayışı, konuşurken dil bilgisi kurallarına uyup uymadığı gibi durumlar belirleyici unsurlardır.

beyin sevmek de diyebiliriz.

sergio leone

*yarım düzine filmiyle sinema tarihinde kalıcı iz bırakmış italyan yönetmen. kılıç ve sandalet dönemi peplum filmlerini kapatan spaghetti western türünü başlatmış, yanında yetiştirdiği sergio corbucci gibi çıraklarla bu türün erken havlu atmamasına katkı sunmuş, halen daha 4 küsur saatlik orijinal versiyonu martin scorsese elinde restorasyonunun tamamlanmasını bekleyen once upon a time in america gibi bir mafya epiğiyle de tek türün adamı olmadığını dosta düşmana ispatlamıştır.

yönetmenin en önemli mahareti filmi bestelenmiş müziğe göre çekmesidir. has kompozitörü ennio morricone müziği yapar, sette müzik çalınırken oyuncular sahneyi oynar. bu derece bir müzik kulağı daha sonra ancak stanley kubrick ve quentin tarantino'da görülebilir -ki onlar hazır materyal kullanmışlardır.

kişisel bir sıralama yaparsam,

c'era una volta il west ve for a few dollars more *, dolar üçlemesi'nin diğer 2 filmi a fistful of dollars * ile iyi-kötü-çirkin'in * ve bir avuç dinamit'in * önünde yer alır. bir zamanlar batıda zaten yönetmen filmografisinden taşıp sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilir. has vokali edda dell'orso ile toplu bir videolarını şuraya iliştiriyorum:unutmadan, coppola, del toro, george r.r. martin gibi adamlar göbek-sakal-gözlük üçlüsüyle bu amcama benzemeye çalışmaktadırlar. taklitlerinden kaçınınız.

john mellencamp

sahne adı johnny cougar olan abd'li rock şarkıcısı, aktör ve ressamdır. akılda kalıcı şarkıları ile müzik literatürüne giren mallencap aynı zamanda illinois'de kurulan "farm aid" projesinin de kurucu üyelerinden oldu. farm aid projesi, illinois toprakları içinde icra, ipotek borçları altında ezilen çiftcilere maddi destek sağlamak ve tarımsal kalkınmaya destek sağlamak için yardım konserleri şeklinde devam etti.

cocukluk arkadaşı george green ile yazdığı "hurts so god" şarkısı ile grammy en iyi erkek rock vokal performansı ödülünü kazandı. şarkı aynı zamanda o dönemin gençlik filimi olan "footlose" filminin soundtrack'inde yer aldı.

kayhan

emek verilip, seyirciye bilgi, his, duygu anlamında çok şey katacak filmler gişede kalırken popüler kültür kurbanı yurdum insanları tarafından gişe rekoro kıracak filmdir. işte bu dellendiriyor insanı. bu tür filmler sinema düşmanıdır açık ve net.

kayhan

şahan gökbakar isimli komedyen bozuntusunun yeni filminin ismidir. fragmanından da anlaşılacağı gibi filmin hitap ettiği kitle, iq seviyesi 0'a yakın olanlardır.

nacizane önerim; fragmanı izlemeye tahammül edebilenlere biletin bedava olmasıdır.

kayhan filmi fragmanı;

hey jude

paul mccartney tarafından beatles'dan grup arkadaşı john lennon'un eşinden boşandığı sırada lennon'un oğlu julian için yazdığı şarkıdır.

Toplam entry sayısı: 6

monty python and the holy grail

tek kelime ile mükemmel dedirten bir filmdir.

mizahın doruklarına çıkan, kral arthur ve ekibinin kutsal kaseyi arayışını konu alan efsane komedi filmidir.

1975 yapımıdır.

(bkz:monty python)

ege sözlük

sözüne her zaman itimat ettiğim ve tavsiyelerine uyduğum çok kıymetli bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine geldiğim sözlük.

umarım bilginin itibarsızlaştırıldığı bir ortam olmaz.

potemkin zırhlısı

monty python

absürd komedinin babası diye lanse edilen, tüm zamanların en iyi komedi grubu olan ingiliz komedi grubu.
Ege Sözlük - 2018