priapos

Durum: 189 - 0 - 0 - 0 - 15.02.2018 00:25

Puan: 2278 - müdavim

8 ay önce kayıt oldu. 1.nesil yetkili bir abi.

Buralar önceden dutluktu.
  • /
  • 10

sevgi ile aşkın farkı

aşk her kimyasal reaksiyon gibi sonu olan bir durum olsa da sevgi bambaşkadır eğer gerçek sevgi ise ömürlüktür.

14 şubat sevgililer günü

yapılan kapitalizmin oyunları bunlar geyiğine sonuna kadar katıldığım bir gündür.

aysel abla ev yemekleri

ev yemeği adı altında fabrikasyon yemek iteklenen mekan

solucan gübresi

solunca gübresi hakkında tüm detaylı bilgiler; https://www.ikofarm.com/solucan-gubresi/

yerli malı haftası

çocukları yerli malı kullanımına teşvik etmek amacıyla yapılan güzel bir uygulamadır. tam anlamıyla uygulayamasak da hatırladığım kadarıyla getirilen ürünlerin çoğu yerli malıydı. alışveriş yaparken yerli ürün olup almadığına bakmayı, türk malı etiketini bize öğretmeyi amaçlayan bir etkinlikti.

internette bilgi kirliliği

genel olarak herhangi bir rahatsızlık hakkında nedir bu diye baktığımda sıklıkla denk geldiğim bir durumdur. ciddiye alırsanız hafif bir baş ağrısında kendinizi beyin kanaması geçiriyor zannetme ihtimaliniz çok yüksektir. internette gereksiz bilgiler içinde manyağa bağlamamak için aklınıza takılan herhangi bir durumda en güzeli doktora gitmek gibi duruyor.

23 nisan 1920 cuma

türkiye büyük millet meclisimizin açıldığı tarih olduğunu zaten hepimiz biliyoruz. cuma namazı çıkışında dualarla ve tabiki büyük umutlarla mustafa kemal atatürk tarafından kesilen kurdeleyle açılmıştır. büyük yoksulluk içinde olan halkın o dönem için en büyük dayanağı olmuştur.

30 mayıs 1913 londra antlaşması

girit'in yunanistana bağlandığı selanik ve güney makedonya'nın da yunanistan'a verildiği antlaşmadır. antlaşmayı şartların ağır olacağını bilmesine rağmen başka çıkar yolu olmayan osmanlı hükumeti istemiştir.

halepa sözleşmesi

osmanlı devleti ile girit rumları arasında yapılan sözleşmedir. rumların ayaklanması üzerine osmanlı'nın çözüm arayışıdır. bu sözleşmede osmanlı devleti tarafından girit konusunda ciddi tavizler verilmiştir. bunlardan bazıları türkçe'nin yanı sıra rumca da resmi dil olarak kabul edildi. hristiyan kaymakamlar sayıca müslüman kaymakamlara göre daha fazlalaştı.

galata bankerleri

osmanlı devleti'nin son zamanların da devletin de borç aldığı o dönemde ki adıyla ''hava oyunları'' şimdi ki adıyla borsayı kontrol eden bir grup insandır. azınlıklar tarafından yapılanan bir oluşumdur.

sözlükten biriyle tanışıp arkadaş olmak

şu an benim bildiğim kadarıyla yok ama gerek entrylerle gerek mesaj olarak sözlük buluşması teklifleri aldık bu teklifleri değerlendirip bir buluşma düzenlenebilir.

karikatür sevmeyen insan

herkesin zevkine saygım sonsuzdur tabi ama bu durumun sadece okuduğundan zevk alıp almamaktan ziyade kişinin olayı veya durumu kafasında ne kadar iyi kurgulayıp canlandırdığından kaynaklıdır. eğer kişi çizerin anlatmaya çalıştığı o ince şeyleri yakalayıp kurgulayabiliyor ise zaten karikatür sevmemesi imkansıza yakındır.
(bkz:özer aydoğan)
(bkz:günün karikatürü)

siyah

bilinenin aksine siyah renk değildir. renkleri ışığın maddeye çarpıp yansımasından dolayı ayırt edebiliyoruz. siyah gördüğümüz madde ise ışığı yansıtmadığı için siyah veya bir bakıma da karanlık görürüz.

mecelle

osmanlı medeni kanunudur. tam ismi mecelle-i ahkam-i adliye'dir. çoğu kaynakta ahmet cevdet paşa tarafından hazırlandığı söylenir aslında ahmet cevdet paşa başkanlığında ki bir heyet tarafından hazırlanmıştır. islami kurallara bağlı kalarak hazırlanmıştır.

anne lafları

her türk annesinin kendine has söylediği bir takım sözlerdir.
-akşam yatmak bilmez sabah kalkmak
-ayaza efelik olmaz kalın giyin
-bu saate kadar yatılır mıı öğlen oldu öğlen

erken kalkmak

erken yatıp erken kalkma alışkanlığı olan insan için ne ala. fakat durum bizim gibi ''gece yatmak bilmez sabah kalkmak''* modunda olanlar için büyük bir sorun haline gelmektedir. kendi kendinize yaptığınız işkencedir.

sınav zamanı gelen temizlik yapma isteği

sorumluluklardan kaçma isteği doğrultusunda gerçekleşen durumdur. temizlik isteği bir tık daha kadınlara hitap ediyor olabilir. erkekler olarak sınav zamanlarında boş işlerle uğraşmak daha cezbedici.

küçükpark'ın beton yığınından ibaret olması

yapılan yenileme çalışmalarının tamamen griye dönük olması üzücü bir durum.
(bkz:kaş yapayım derken göz çıkarmak)

seks

ülkemizde baskıcılıktan mı yoksa sapık zihniyetli bir çok insandan mı kaynaklıdır bilmem ama olduğundan çok çok farklı boyutlarda tanımlarla yaklaşanlar da mevcuttur.

sözlükte tek başına çevrimiçi olmak

farklı zaman dilimlerinde devam eden hayatlardan kaynaklı oluyor gibi sanki.
  • /
  • 10

sözlük yazarlarının kullanmak istediği kelimeler ve deyimler

hep kulak dolgunluğunda kalmış, hiç cümle içinde kullanılmamış, cümle alem içinde haykırılmamış kelimeler, deyimlerdir.

mesela mı?

tayf. hangimiz renk tayfını duymadık. hangimiz gök kubbe altında rafine zevklerimizi çığırmayı nosyon edinmedik. munis gözüküp türlü kulamparalıklar düşünen şorololara dönüşmedik. paftayı açıp muharebenin gidişatını nüktedan biçimde tartışmadık. biçemi, başatı, alengiri, tarafgiri kullanmaya can atmadık, marinaya çıkıp sevgilimizi marine etmek aklımızın ucundan geçmedi? (oha)
babatorikler, kevaşeler, orostopollar mütecaviz ve mülayim benliğimizin küfürleri olmadı? hangimiz merdümgirize, münzeviye bağlamadık?!!1! hangimiz devlet eltisi olmak istemedi bu hayatta (yuh), sorarım!
nicesine sordum, yıkılıp ağnadılar. (bkz: eşeğe marifetini göster demişler yıkılıp ağnamış)
(bkz: yengece niçin yan yan yürürsün demişler, serde kabadayılık var demiş)

elfida

haluk levent'in ağzından:

elfida ismi sonradan verilmiş bir isim. adı beyzanur kızımızın. 4 yaşlarındayken tanıştım bu kızımızla. babası murat çelik bir emekçiydi. kızın amansız hastalıkla mücadelesi için cerrahpaşa tıp fakültesi'ne gidiyordum. doktorlarla görüşüyordum. detayları burada anlatmak istemiyorum ama çok uğraştık.

bir gün doktorların odasındaydım ve doktorlardan biri bana dedi ki: 'haluk bey, bu kızı gözden çıkartın.' yanımda da müzisyen arkadaşım emrah aydoğdu var. emrah, 'gözden çıkarılan kadın, anlamı osmanlıca'da elfida.' dedi. belki tam birebir anlamı olmuyordu ama bir kavram olarak çok uyuyordu. tabi biz birbirimize sarılıp ağladık. gerçekten beyzanur'u çok seviyordum.

ve oturdum şarkıyı yazdım. sevgili emrah aydoğdu da elinden geleni yaptı. sözlerinde düzenlemeleri yaptık ve ömer faruk güney'in de müziği vardı. bu şekilde beyzanur'un son günlerinde ona şarkıyı söylüyordum ama kendisi olduğunu bilmiyordu, elfida olarak biliyordu. tabi küçük bir çocuktu, son zamanlarında 8 yaşındaydı.

o dönem de şirketlerim batmış, sözlerdeki 'omzumda iz bırakma, yüküm dünyaya yakın' şunu ifade etmek içindi. ya zaten dünya kadar batmışım, sıkıntılıyım, beyzacığım ne olur bari sen gitme demek içindi. o sözlerdeki 'yüzyıllardır sarılmamış kolların' cümlesi, anne ve babası gece gündüz nöbetteydiler. beyzanur'un kırılganlığından, hasta yatağından dolayı sarılamıyorlardı. gerçekten sarılabildiklerini görmedim. 'sisliydi kirpiklerin ve gözlerin yağmurlu' sözleri ise beyzanur'un gerçekten hep yağmurlu gözleri vardı hayata tutunmaya çalışan..

o dönemde hastane personeline bakırköy'de bir konser verdim. beyzanur'a iyi baksınlar diye onların gecesine katıldım. o gece evden başka bir yere kaldırılan beyzanur'u kaybettik. ardından anne ve babasından rica ettim. yıllardır beyzanur'un babasıydınız. evet kızımızı kaybettik. lütfen bir çocuk daha yapın dedim. aradan bir yıl geçti beni aradılar. haluk abi bir kız çocuğumuz oluyor. 'adını elfida koyun' dedim ve kızları oldu. adı elfida. şu anda o elfida belki de 8-9 yaşlarında ve bir okulda okuyor. ablasının ismini taşıyor.

bu şarkıyı o dönemlerde söylerken birçok kişi söyledi. ben bu şarkıyı ticari amaçla kullanmak ve vermek istemedim ve vermedim de. bu başka bir şeydi. bir akdeniz akşamları faciası daha yaşamak istemiyordum. biliyorsunuz akdeniz akşamları muazzam bir şarkıdır aslında. o dönemin bir öyküsüdür ama herkes okuya okuya artık içimizden gelmeyecek hale geldi. elfida'nın öyle olmasını istemiyordum o çok özel bir şarkıydı ama ben yurtdışındayken benim bilgim dahilinde olmadan ankara'dan bir müzisyene verilmiş şarkı. çok üzüldüm ve kızdım. ailesi beni aradı, çok özür diledim. vermeme kararı aldık şarkıyı. burada ailesinin de çok mücadelesi oldu beyzanur ile ilgili ve tekrar hayata döndürülmesiyle ilgili. onların acılarını hep paylaşmaya çalıştım.

kısacası elfida'nın öyküsü bu. başka hiçbir öyküsü yok.

günün karikatürü

kürk mantolu madonna

madonna'nın hayatını anlatmayan kitaptır.

edit: anlatmayan, anlat-ma-yan.

Toplam entry sayısı: 189

neden üniversiteyi izmir'de okumalıyım?

izmire yeni gelip cok abartmıslar diyenler için bende sunu söyleyebilirim ki: ilk geldiğimde bende öyle diyordum daha sonra izmire alışıp farklı bi şehre gittiğinizde izmirin rahatlığını özlediğinizi fark ediyorsunuz. bi anda kendinizi arkadaş ortamında izmiri överken buluyosunuz

eğitim

cehaleti alır eşeklik baki kalır..

ders notu toplama taktikleri

sınıftan bi tane hatun ayarlayın tecrübeyle sabit siz istemeseniz bile notlar elinize gelir.

ayaz ata


türk mitolojisinde olan soğuk tanrısı olarak bilinen ve ay ışığından oluştuğuna inanılan tanrıdır ayaz ata. ayas han yada ak ayas diye de bilinir. bazılarına göre ayaz ata soğuk havalarda kimsesizlere ve fakirlere yardım eden bir evliyadır.

edit: bazı kaynaklarda noel baba kültürünün ayaz atadan geldiği söylenir.

bloklamak

heyecanlı heyecanlı bilgisayarda oyun oynarken gelen mavi ekran gibidir. ne kadar küfür etsende geçtiğin bölümleri tekrar geçmen gerekir.

yapılmayacak veya çalışılmayacak işler

fırıncılık: insanlar yatar sen çalışırsın insanlar uyanır hayat başlar sen yatmaya gidersin.insana hayatını yaşatmayan meslektir.

neden üniversiteyi izmir'de okumalıyım?

izmire yeni gelip cok abartmıslar diyenler için bende sunu söyleyebilirim ki: ilk geldiğimde bende öyle diyordum daha sonra izmire alışıp farklı bi şehre gittiğinizde izmirin rahatlığını özlediğinizi fark ediyorsunuz. bi anda kendinizi arkadaş ortamında izmiri överken buluyosunuz

eğitim

cehaleti alır eşeklik baki kalır..

duyulmuş en güzel iltifat

attila ilhan söylemiş bu konuda söyleyeceğini; ''ben sana mecburum bilemezsin'' var mıdır daha ötesi ?

buca neden üvey evlat muamelesi görür

dokuz eylül olmasa üvey bile olmaz cami avlusuna bırakılırdı herhalde

beceriksizlik

her gelen yeni nesilde artarak ilerleyen durumdur. babanızın el becerisiyle kendinizinkini karşılaştırmanız mümkün mü ? yada şimdiki çocuklara baktığınızda biz bunların yaşındayken böylemiydik cümlesini en az bir defa kurduysanız sizde bu durumun farkındasınız.
Ege Sözlük - 2018