hijazz lady

Durum: 44 - 0 - 0 - 0 - 25.01.2018 07:17

Puan: 615 - yazar

8 ay önce kayıt oldu. 1.nesil yazar.

hi jazz, hi! müziğe aşık bir kadın.
  • /
  • 3

sözlük yazarlarının en çok girdiği internet siteleri

facebook
twitter
instagram
hürriyet
youtube
http://www.almanyadauni.com (dil okullarıyla ilgili bilgi almak için)

ege sözlük yazarlarının favori dizileri

leyla ile mecnun
kuzey güney
şubat
masum

ege sözlük yazarlarının favori biraları

sözlük yazarlarının şu an dinlediği müzikler

her yere her şeye 15 temmuz ismi vermek

15 temmuz ne kadar bu ülke için bir dönüm noktasıysa, atatürk ve kazandığı zaferler de en az 10 katı dönüm noktasıdır. bir değeri unutturup, diğerini insanların gözüne yetmez gibi ta bilinçlerinin en altına sokmak saçmalığın daniskasıdır.

tape

ingilizce'den dilimize girmiş, teyp kelimesinin de kökeni olan sözcüktür.

leyla the band

seve seve dinlemeye devam ettiğim müzik grubudur. dizi ekibinden bu kadar başarılı bir müzik grubu yüz yılda bir çıkar.

ege sözlük

gün geçtikçe şenlenen interaktif sözlük sitesi.

egesozluk'un ihtiyacı olan şey

başta yönetim kadrosu olmak üzere burayı benimseyen herkesin sözlüğe sahip çıkması ve aktif kalmasıdır. ortam zaten kaliteli, önemli olan bu kaliteyi devam ettirip; yeni gelenlere hissettirmek.

cem karaca

tam ismi muhtar cem karaca'dır. türk rock müziği sanatçısıdır. anadolu rock kültürünün en önemli temsilcilerinden biridir. aynı zamanda tiyatro ve sinema oyuncusudur. 5 nisan 1945'te istanbul'da doğmuş, 8 şubat 2004'te istanbulda hayata gözlerini yummuştur.

apaşlar, moğollar, gardaşlar, devrişan gibi pek çok rock grubunda aktif olarak yer almıştır.

sahip olduğu dünya görüşünü şarkılarına da taşımış ve hayatı boyunca tüm gençler için örnek bir insan olmuştur.

sözlük yazarlarının şu an dinlediği müziklerbeni siz delirttiniz. evet.

girişi muhteşem şarkılar

üzerine tanımam. girişteki sözlerin anlamı ve ardından gelen o ritmik daktilo sesi. cem karaca - ihtarname

ezhel

başlarda sevdiğim, daha sonra her yerde duyduğum ve bir anda soğuduğum rap müzik sanatçısıdır.

işletme

işletilen yere verilen isimdir. küçük ölçekli, orta ölçekli ve büyük ölçekli olmak üzeri 3'e ayrılır.

iibf'nin bir bölümüdür. ülkemizde milyona yakın mezunu bulunur.

iibf

iktisadi idari bilimler fakültesi'nin kısaltmasıdır. işletme, çevre ekonomisi, iktisat, kamu yönetimi, ekonometri gibi lisans bölümlerini bünyesinde barındırır.

mezunları genellikle atanamamaktan, işsizlikten yakınız. ancak yine de en çok rağbet gören fakülteler arasında zirveye oynar.

yapılmayacak veya çalışılmayacak işler

4 sene okuyup mezun olduktan sonra (bkz:iibf), bankacı olup kapı kapı, masa masa dolaşarak kredi kartı pazarlamak.

samsun

karadeniz bölgesi'nde yer alan, bölgenin en kalabalık, ülkenin ise en kalabalık 16.şehridir. karadeniz tarafını tercih edecek tatilcilerin göz bebeğidir. şehir merkezi öğrencinin yoğun olduğu canlı bir mekandır.

çorum

her samsun'a gidişimde boydan boya içinden geçtiğim şehir.

nesinden bu kadar nefret ediyorsunuz bu şehrin anlamıyorum.

sözlük yazarlarının şu an dinlediği müzikler

doğa için çal

dönem dönem yeni eserler yorumlayarak adından sıkça söz ettiren, enstrüman ve ses sanatıyla birlikte kliplerinde farklı mesajlar veren müzik topluluğu.

termik santraller, çevre kirliliği, adaletsizlik gibi pek çok farklı konuyu kliplerinde konu almışlardır. bunları açık açık vermek yerine, ince mesajlar ve detaylarla yapmış olmaları verilen emeği daha fazla ortaya koymaktadır.
  • /
  • 3

her yere her şeye 15 temmuz ismi vermek

tamam önemli yerlere verin, tamam o günleri unutmayalım, ders çıkaralım, tamam birilerine ders olsun da her yere her şeye de vermeyelelim be. sihri bozuluyor.

yakında 15 temmuz prezervatifi çıkacak diye korkuyorum. 15 temmuz bebek bezi.

ali atay

20 nisan 1976, rize doğumlu ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu, yönetmen ve senarist. aynı zamanda müzikle de uğraşıyor. leyla ile mecnun dizisiyle ününe ün katan başarılı bir sanat insanıdır. bu diziden önce de pek çok dizi ve tiyatroda oyunculuk yapmıştır. dizinin yayında olduğu dönemde, dizi oyuncuları ve teknik kadrosuyla leyla the band isminde bir müzik grubu kurmuş, milyonların dinlediği şarkılar söylemişlerdir.

mutlu ol yeter, ben de özledim gibi dizilerde, ayla, vay arkadaş gibi filmlerde de rol almıştır. aynı zamanda limonata filmiyle ilk kez yönetmen koltuğuna oturmuş ve oldukça başarılı bir projeye imza atmıştır.

leyla the band

leyla ile mecnun oyuncularıyla birlikte teknik ekibinden insanların yer aldığı, bir dönem aktif olarak şarkılar üretmiş, konserler vermiş; ancak şu sıralar her biri ayrı köşede olup müzik adına yeni içerikler üretmeyen müzik grubudur.

vokalde ali atay, bateride onur ünlü, klavyede osman sonant, perküsyonda sarp aydınoğlu, gitarda fırat ikisivri, bas gitarda serkan keskin ve klarnette sarper aksoy'un yer aldığı gruptur.

şimdilerde müzik yapmaması ve spotify'da yer almamaları üzücü bir durumdur.

sosyal medya

orta çağ'ın cahiliye döneminden sonra rönesansla birlikte büyük bir aydınlanma yaşandı. hemen ardından yeni keşiflerle birlikte bilgiyi işleme çağı insanlığın odağı oldu. teknoloji gelişti, insanlar değişti. son olarak uzay çağı başladı ve medeniyetler insan gücüyle değil, bilginin, teknolojinin gücüyle liderlik yarışına girdiler. girilen bu yarışta insanlık, paylaşmak, yardımseverlik gibi kavramların pek bir önemi yoktu. bunu insanlara empoze etmek büyük sorunları beraberinde getireceğinden, onun yerine daha etkili ve insanların egosunu okşayacak bir şey keşfettiler. sosyal medya.

tek bir yalan haberin sosyal medyada yayılmasıyla büyük toplumsal olayların yaşanmasına, telafisi uzun zamanlar alacak yıkımların oluşmasına şahit olduk. komşumuzun durumunu facebook'tan öğrendik, insanların zevklerini instagram'dan keşfettik, kimin nerede olduğunu swarm'dan fark ettik.

sosyal medya sayesinde sokağa çıkıp, gerçekte neler olup bittiğini anlama isteği duymadık, duymuyoruz. dibimizdeki insanların aslında neye ihtiyacı olduğunu bilmiyoruz. bir tabak yemeğe muhtaç insanlar için paylaşımımızı sosyal medya'dan yapıyoruz. tüm bunlar olurken nereye gittiğimizi de hiç düşünmüyoruz.

bilgiyi ve teknolojiyi acımasızca kullanan büyük güçlerin neler yaptığını, neler yapabilecek potansiyeli olduğunu sosyal medya sayesinde en iyi biz biliyoruz, ama tüm bunları neden normal karşıladığımızı, engel olmak için neden adım atmadığımızı bilmiyoruz. çünkü sorgulamıyoruz. onun yerine google amca'ya soruyoruz, ne derse tamam deyip oturuyoruz.

insanlar bilgisayarlarını, telefonlarını zararlı yazılımlardan, virüslerden korumak için tonlarca para verip antivirüs programları satın alıyor. ancak sosyal medya virüsünden kurtulmak için herhangi bir şey yapmıyor. hatta tonlarca para verip takipçi satın alıyor, fotoğraflarına beğeni attırıyorlar. birbirine çok bağlı olduğunu düşünen toplumlar aslında bu virüs sayesinde nasıl bir çöküşe gittiğini fark etmiyor.

velhasıl, sosyal medya bir üstteki yazarın da dediği gibi asosyalliğin dibidir, uç noktasıdır. insanların ilgi orospusu olmasını hızlandıran, bu sınıfa sürekli yeni bireyler dahil eden bir virüstür.

sosyal medya

asosyal medya olarak tanımladığım.

eskiden filmlerde kötü adamların yüzüne, henüz onlardan şüphelenmeyen kahramanlarımız sahneden çıktıktan sonra, yavaşça oturan bir gülümseme konardı ya; hah, şimdi onu okulda, sokakta, kimselerin olmadığı bir sahilde denize karşı bankta vb. ego doyumuyla beslenen yeni nesil zombilerin yüzlerinde görüyoruz. eskilerden de enfekte olanlar var. ben 2 kuşağın ortasındayım, maymunlar cehennemi finalindeki gibi bu korkunçlu senaryo yaşanırken geçtiğimiz cahiliye sürecinde neler olduğuna anlam verebilmiş değilim. ruhsuz, tepkisiz bitkilere dönüşle "ceset yiyicilerin istilası"nı da anayım türkçe çevirisiyle.

warhol 15 dakikalık şöhret ihtiyacından bahsediyordu ama doymak bilmez bir açlıkla bugün herkes anlık ilginin peşinde. 1 kişiye yahu çekirdek çevreye kendini beğendirmek olgusu da,bu sahte şöhret duygusuyla ulaşabildiği kadar yabancı yüze ulaşma sevdasında, artık lüzumsuz kalmış. great dictator'deki berber koltuğu sahnesi yahut george carlin'in "füzeler dahi erkeklerin penis yarıştırma savaşıdır" taşlamaları falan şu twitter üzerinden abd-kuzey kore başkanlarının "benimki seninkinden büyük ve işlevli" trajikomedisini yaşadığımız günlerde sığınacak liman olmaktan çıkıp bizleri dehşete düşürüyor. idiocracy filmi hayata geçti diyeceğim fakat 3. dünya savaşının einstein'in öngördüğü gibi "taş ve sopalarla" değil, "tuş ve telefonlarla" olacağı inancındayım artık.

bu kadar kalabalık bir gezegen tümden gömlek değiştirebilir mi bir 10, 20 yılda? ve sen aynı kalırsan, bu yeni yabancı gezegende, değişmiş zombilerin arasında enfekte olmadan yaşamak adına motivasyonun ne olur? bilgiyi kiminle paylaşacaksın, cahiliyeyi kime anlatıp da şaşırmasını bekleyeceksin bu ruhsuz ve tepkisiz, giderek kötüye evrilen kitlede. çok garip bir dönemdeyiz, bizi ilerletmesini umduğumuz teknolojilerin, akıllı araçlara güvenip kendini akılsız bırakan bireylerce insanlığı daha da tembelliğe, geriye götürdüğü bir dönem; üzerine söylenecek çok şey var belki ama 2 satırdan fazla yazdığınızda özetlemenizi, çünkü hiçbir şey anlamadıklarını ricayla söyleyen gençlerle birlikte okuduğumdan, burada da mevzuyu dallandırmadan ilgi odaklarının kucağına bırakıyorum. isteyen besler, isteyen avlunun önüne koyar.

sosyallik dediğimiz olgu bu değildir yalnız, ticarete dökülmesi için terminolojiye katılmış nu-metal, yaşam koçluğu vb. zırvalardan biridir sadece. irc varken sosyal medya yoktu, icq kullandık gene yoktu, audiogalaxy, napster, winmx, neler gördük geçirdik. sözlükler geldi geçti. instagram'dan önce deviantart vardı. facebook ve sonrasında (fincher'in filmi de sağolsun) ortaya çıktı sanıyorum terim, filmin kendisi gibi antipatik geliyor hala, asosyal medya tabirini tekrar bitiştirip meramımı sonlandırayım.

verimli paylaşım alternatifleri için;

(bkz: soulseek)
(bkz: karagarga)
(bkz: cinemageddon)

eshot'ta ısrarla yer isteyen teyzeler

çok fazla karşılaşmamış olsam da bakışlarıyla bunları anlatan teyzeler görmüştüm. psikolojik baskı kurarak insanı delirtirler. 1 durak bile olsa oturmak isteyenler vardır. ayakta duramayan teyzeler boş koltuk gördüklerinde oraya usain bolt edasıyla koşmayaları beni çok şaşırtır.

vurdumduymaz

eğitim

kişide istendik yönde davranış değiştirme sürecidir. formal ve informal olarak ikiye ayrılır. formal eğitim şuan okulda aldığımız belirli müfredalar çerçevesinde çoçuğa belirli kazanımlar vermeyi amaçlayan eğitim. kısacası okulda gördüğümüz eğitim
informal eğitim ise belirli bir plana bağlı kalmadan kişinin bir şeyler kazanmasıdır. bu da günlük hayatta öğrendiğimiz , çevreden kazandığımız şeyler. yani : kişilerin çevrelerinden ya da kendileri deneyimleyerek elde ettikleri bilgileri kazanma sürecine de informal eğitim diyoruz.

google'ın bilinmeyen özellikleri

askew: google'da "askew" veya "tilt diye arama yaptığımızda sayfa yana yatık duruyor.

google gravity: "google gravity" yazın ve "kendimi şanslı hissediyorum" düğmesine basın. sayfadaki tüm öğelerin yerçekimine kapılıp düşüyor çok eglenceli bir deneyin derim.
arama kısmına do a barrel roll yazdığınızda sayfa 360 derece dönüyor ve eski haline geliyor.

siktin formatı eyledin viran

her sözlüğün olmazsa olmazı, format kurallarına uymayan yazarların ağzına ağzına vurulası sözdür.

Toplam entry sayısı: 44

ege üniversitesi

benim biricik üniversitem. hayatımı değiştiren tercihin sebebidir. 2 üniversite değiştirdim, çok şehir gezdim, arkadaşlarımın okuduğu üniversitelere girdim çıktım. ama bizimki kadar güzelini görmedim. iyi ki ege üniversitesi'nde okuyorum.

ege sözlük'te şu da olsun dedikleriniz

her şey güzel, biraz daha fazla üye olsun. yolunuz (yolumuz) da açık olsun.

egesozluk'un ihtiyacı olan şey

başta yönetim kadrosu olmak üzere burayı benimseyen herkesin sözlüğe sahip çıkması ve aktif kalmasıdır. ortam zaten kaliteli, önemli olan bu kaliteyi devam ettirip; yeni gelenlere hissettirmek.

egesozluk'un ihtiyacı olan şey

başta yönetim kadrosu olmak üzere burayı benimseyen herkesin sözlüğe sahip çıkması ve aktif kalmasıdır. ortam zaten kaliteli, önemli olan bu kaliteyi devam ettirip; yeni gelenlere hissettirmek.

ege sözlük

gün geçtikçe şenlenen interaktif sözlük sitesi.

ege sözlük'te şu da olsun dedikleriniz

her şey güzel, biraz daha fazla üye olsun. yolunuz (yolumuz) da açık olsun.

yapılmayacak veya çalışılmayacak işler

4 sene okuyup mezun olduktan sonra (bkz:iibf), bankacı olup kapı kapı, masa masa dolaşarak kredi kartı pazarlamak.

derin anlam içeren şarkı sözleri

“bazı yalanlar güzel, bazı gerçekler acıymış. bazı ölümler uzun, bütün hayatlar kısaymış.”

(bkz:teoman)

ezhel

başlarda sevdiğim, daha sonra her yerde duyduğum ve bir anda soğuduğum rap müzik sanatçısıdır.
Ege Sözlük - 2018