trabzon'da pistten çıkan uçak

dün gece saat 23.30 da ankara-trabzon seferi yapmakta olan uçak trabzon'a iniş yaptığında henüz nedeni belirlenememiş bir şekilde pistten çıktı ve denize sadece 25 metre kala durabildi. yapılan açıklamaya göre yolcular ve uçak mürettebatı sorunsuz bir şekilde kurtarılmış.
kazanın sebebi henüz tam olarak bilinememekte. bazı yolcularla yapılan röportajlarda uçağın piste inip yavaşladıktan sonra tekrar hızlandığını söyleniyor. böyle ise piste geç inen ya da hızlı inen uçağın tekrar hızlanıp kalkmak istemesi fakat duramayıp kaza yapması olası. ama kazanın olduğu nokta piste paralel bulunmakta. zaten o hızda bir uçağın o noktada durabileceğini sanmıyorum. muhtemelen denize çakılır ve parçalanırdı. bana daha mantıklı gelen uçağın taksi yaparken ters yöne doğru kayması ve aşağı yuvarlanması. ayaklarının çamura saplanması sayesinde felakete ramak kala durmuş gibi gözüküyor. pilotaj hatası mı, değil mi bunu ilerleyen günlerde göreceğiz ama bence uçağın bakım ihlali olduğu kesin.

ekleme: kazaların hava yolu firması ile bir alakası olmaz. şu firmaya güvenmiyorum onun uçağı düşer gibi bir algı yaratmak yanlış olur. sonuçta bu firmaların uçaklarının çoğu aynı tip. bahsi geçen uçak boeing 737-800. özellikleri, bakımı vb. standart. low cost şirketlerin parayı kıstığı yer güvenlik, bakım gibi konular değildir. uçakta verdikleri ekstra servis, yemek gibi şeylerdir. siz bu firmadan bilet aldığınızda yalnızca istediğiniz yere ekstra bir şey istemeden varmak için ödemiş olursunuz. sonuç thy ile pegasus’un kazaya karışma oranı aynı. hatta pegasus’un bu zamana kadar karıştığı ölümlü kaza yok.
kaza yapan uçak, pegasus hava yolu şirketinin uçağıymış. ne zaman pegasus kullanmak zorunda kalsam "dua edelim de uçsun" derim. ihmal olma ihtimali de olabilir.
pazartesi trabzon'a uçacak olan woody'yi düşündüren kazadır. mübarek havaalanını da öyle bir yapmışlar ki uçak kalkamazsa da inemezse de denize çakılıyor.
Ege Sözlük - 2018