the shawshank redemption

1994 yapımı suç ve dram filmi olan esaretin bedeli imdb top 250 listesinde zirvededir. filmin öyküsü stephen king'in different seasons adlı kitabından uyarlanmıştır.
filmde karsını ve karısının sevgilisini öldürme suçundan hapishaneye giren andy'nin yaşadıkları anlatılıyor.
film de dikkat çeken noktalar: filmdeki çoğu diyalog erkek karakterlere aittir sadece iki kadın karakter filmde diyalog sahibidir. tim robins'in lağım borusunun içinde süründüğü sahnede biz b*k gibi gelen şeyler esasında çikolatadır.
üstteki girifte * birkaç ekleme gireyim,

film hapishane filmleri alt türüne aittir, suç filmlerini genelde polisiyelere atfederiz.
diyalogdan ziyade filmin dış anlatım kullanımı muazzamdır. (bkz:morgan freeman)
tim robbins ortalama bir aktörken bu filmle "benim" diyenlerin hatırlanmayacağı dimağlarda unutulmaz bir simaya dönüşmüştür. ayrıca kitaptaki kısa öykünün adına ve posterlere ithafen rita hayworth ve raquel welch bakınızlarını da verelim.

son olarak;

(bkz: brooks was here)
fenomen olan ve sinema tarihine geçen sayılı filmlerden biridir. 1994 yılında vizyona girdiğinde hasılat rekoru kıramadı, zarar etti ancak vizyondan kalkınca izlenilmeye ve değeri bilinmeye başladı.
kurgusu, geçişleri, karekterleri güzel işlenmiş. izlerken sadece film izlemiyorsunuz. düşünüyorsunuz, iyiyliği, kötülüğü, haksızlığı, acımasızlığı, çaresizliği, umudu, sabrı ve zaferi iliklerinize kadar hissediyorsunuz. film size bunu yaşatıyor.

filmi ilk kez 13 yaşımda izledim. belki içimde var olan belki de filmin bana öğrettiği iki şey karakterimin gelişmesinde büyük rol oynadı.

biri "asla vazgeçme" oldu. andy'nin hapishaneye kütüphane kurdurmak için 10 sene boyunca düzenli olarak her hafta vakıfa metup yazması. ve kütüphane kurulunca. redd'e verdiği cevap.
"artık her hafta iki tane yazacağım "

ikincisi umut.
“unutma red. umut iyi bir şeydir. belki de en iyisi. ve iyi şeyler asla ölmez"
Ege Sözlük - 2018