sobanın işlevleri

1-mandalina kabuğu ile mükemmel bir kokuyu odaya doldurur.
2-...
üzerinde kestane pişirmek.
gerçekten ısındığını hissettirir.
sobanın işlevleriyle ilgili anımdır

1. sınıfta o zamanlar kalorifer yoktu hizmetli yakardı tenefüste sobayı. bir gün böyle hava baya karlı ve soğuk geldik okula, donuyorum 7 yaşında bit kadar bir çocuğum. 40 dakika var dersin bitmesine, hoca çarpım tablosunu anlatmaya çalışıyor ama tüm sınıfın ağzından taramalı tüfek gibi titreme sesi geliyor. hepimiz zilin çalmasını bekleyip sobanın etrafına kurulup ısınacağız. neyse o beklediğimiz zil biz donmadan çaldı. herkes üşüştü sobanın başına ısınıyor. ben baya donmuşum dibine kadar girdim. 2-3 dakika geçmedi duman yükselmeye başladı sobadan. koku falan geliyor ama kimse anlamıyor o yaşta çocuğuz ne anlarız.

20 saniye geçmedi bana bir tokat geldi durduk yere ben ne olduğunu anlamadım, sobadan 3 metre uzağa savruldum. tabi başladım hemen ağlamaya baktım bizim öğretmen bana bağırıyor it herif diye ben hala anlamadım sonra hemen geldi yanıma benim mavi önlüğe bakıyor. kafamı önlüğüme doğru bir indirdim benim önlüğün yarısı yanmış ama az daha dursa komple gidicem ben o an da kül olup.

neyse söndürdüler beni ama ben hala ağlıyorum öyle bir tokat vurdu ki öğretmen yani yansam orda, kül olsam daha az canım acırdı. böyle küçük bir anımdı okuyun favlayın.
üstüne çorap, don vb. çamaşırlar asardık 10 dakikada kaskatı yapardı şimdi işin yoksa 2 gün bekle.
soba olmadan hicbir zaman sobada annenin kızarttığı kadar lezzetli kızarmıș ekmekler bulamazsın. sobanın bașında tv izleyerek yaptığın gibi tatlı aile sohbetleri ve eski kıș günlerini hatırlatan nostaljiler yașayamazsın. bence en buyuk güzellikleri bunlardı sobanın. en buyuk islevi de icine garip bir huzur vermesiydi.
gerektiğinden fazla yanarsa odanın boyutuna göre ortalığı cehennem sıcağına çevirebilir. ayrıca babannemin ben uyurken sobayı yakmasından dolayı çokca kez ağzım yüzüm kurumuş şekilde uyanmışlığım vardır. ağız kurutur. babanneme burdan selamlar ayrıca.
kıyafetleri giymeden önce askısında ısıtıp öyle giymek en önemli işleviydi benim için. özellikle buz gibi olan kotlar.
Ege Sözlük - 2018