sergio leone

*yarım düzine filmiyle sinema tarihinde kalıcı iz bırakmış italyan yönetmen. kılıç ve sandalet dönemi peplum filmlerini kapatan spaghetti western türünü başlatmış, yanında yetiştirdiği sergio corbucci gibi çıraklarla bu türün erken havlu atmamasına katkı sunmuş, halen daha 4 küsur saatlik orijinal versiyonu martin scorsese elinde restorasyonunun tamamlanmasını bekleyen once upon a time in america gibi bir mafya epiğiyle de tek türün adamı olmadığını dosta düşmana ispatlamıştır.

yönetmenin en önemli mahareti filmi bestelenmiş müziğe göre çekmesidir. has kompozitörü ennio morricone müziği yapar, sette müzik çalınırken oyuncular sahneyi oynar. bu derece bir müzik kulağı daha sonra ancak stanley kubrick ve quentin tarantino'da görülebilir -ki onlar hazır materyal kullanmışlardır.

kişisel bir sıralama yaparsam,

c'era una volta il west ve for a few dollars more *, dolar üçlemesi'nin diğer 2 filmi a fistful of dollars * ile iyi-kötü-çirkin'in * ve bir avuç dinamit'in * önünde yer alır. bir zamanlar batıda zaten yönetmen filmografisinden taşıp sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilir. has vokali edda dell'orso ile toplu bir videolarını şuraya iliştiriyorum:unutmadan, coppola, del toro, george r.r. martin gibi adamlar göbek-sakal-gözlük üçlüsüyle bu amcama benzemeye çalışmaktadırlar. taklitlerinden kaçınınız.
sergio leone duygudur. şuraya 3 filminden morricone müzikleri ile bir tribute videosunu bırakıyorum.

Ege Sözlük - 2018