köpek sahiplenmek

bir köpeği sahibinden, sokaktan ya da barınaktan alarak, sorumluluklarını kabul etmek, ona arkadaş olmak demektir.

bu aralar düşündüğüm şeydir. yana yakıla 6 ay ile 2 yaş arası golden ya da diğer uysal cinslerden köpek sahiplenmek istiyorum. gören duyan olursa mesaj kutuma her zaman uğrayabilir.

her türlü tavsiye ve öneriye de aşığım.
dokuz eylül balçova kampüsü kütüphanesi görevlisi, köpek ablası nilay abla'dan her türlü köpek bakım tavsiyesi alınabilir, tanışmak isteyenin kolundan tutup götürülebilir. *
sahiplenmeyi düșünenlerin barınakları tercih etmesini öneririm çünkü barınaklarda köpeklerin çok acı çektiğini ve mutsuz olduklarını duymuștum. benim de birkaç sene sonra yapmayı düșündüğüm șeydir.
açıkçası her baba yiğidin harcı da değildir. dışarıdan kolay görünen ama işin içine girdiğimizde zorluklarıyla karşı karşıya geldiğimizde pekte kolay olmadığını gördüğümüz ama işin işten geçtiği durumdur. bu yüzden sahiplenme fikrinden önce kişi takkeyi önüne koyup kendisini güzelce yargılamalıdır bu sorumluluğu kaldırıp kaldıramayacağına dair.
sorumluluğu zor fakat karşılığında gördüğün sevgi hepsine değiyor. düzensiz bir yaşamınız varsa onun sayesinde hayatınızda düzene giriyor, girmek zorunda. yok yorgunum uyumalıyım, şimdi ilgilenemem gibi bir seçeneğiniz olmadığı için sahiplenmeden önce çok iyi düşünmek gerekiyor. çünkü fazlaca duygusallar, çabuk bağlanıyorlar ve en ufak ilgisizlikte üzülüyorlar. ama en başında dediğim gibi kesinlikle hepsine değiyor! çünkü koşulsuz sevgi ve sadakatin en güzel örneği ta kendileri.
yalnız yaşamaya başladığım an ilk olarak yavru bir köpek sahiplenmeyi düşünüyorum. tabii ki barınaktan. bir tanesinin hayatı bile olsa onun için çok şey ifade edecek.
beslemek istediğim köpek cinsini barınaklardan bulamıyorum satın almak hem manevi yönden hem de mantıken doğru gelmiyor açıkcası. sizce ben ne yapmalıyım?
köpek sahiplendirme siteleri, forumları var. besleyenlerden yavru almak, bakımı hakkında bilgilenmek; yeterince bilgi sahibi olmadan barınaktan almaktan daha mantıklı bence. barınak, deneyimi olanlar için uygun. deneyimsiz olanların köpek sahiplerinden iyi bir talim aldıktan sonra onların yavrularıyla başlamaları bence daha doğru.

p.s.: yavru derken 1 yıllığa yakınken almak daha kolay oluyormuş, çok yavru olanlar ilk kez bakacaklar için çok zormuş. köpeği yavrulayan sahiplendiriyorsa onun talimatlarıyla bakılabilir diye düşünüyorum. yok 11 aylık falan sahiplenilecekse yine iyice bilgilenmek gerek. sahiplendirme sitelerinde vardır bu yaşta da verenler bence.
Ege Sözlük - 2018