höşmerim

ilk üretimi türklerin orta asya'dan anadolu'ya göç ettiği zamanlara dayanan, anadolu yörüklerinin yaptığı peynirli tatlıdır.

balıkesir başta olmak üzere marmara ve iç ege bölgesinde geleneksel olan bir tatlıdır.
her ne kadar her yerde bulunduğu ve güzel olduğu söylense de hiç biri balıkesir'de yapılanını tutmayan tatlıdır.
hikayesi şöyledir

eski zamanlarda bir evli çift var. evin erkeği asker ve o zamanlarda savaş başlamış. bizim asker de evine çok fazla uğrayamıyor. yoksulluktan dolaplar da boş, erzak yok. neyse yine asker görevde gelmiyor bir ay. evde her şey tükenmiş kadın kocasından erzak, yemek, para bekliyor. günlerin birinde asker görevden dönüyor ama eli boş. mahcup şekilde karısına "hanım yiyecek bir şeyler yapta yiyelim, çok yorgunumdur." diyor. kadın, kocası üzülmesin diye, hiçbir şey söylemeden mutfağa gidyor. açıyor dolabı az peynir var, az tereyeğ var, un az var. yapıyor bir şeyler elinden geldiğince. yarım saat sonra yaptığını götürüyor, asker kocasına. bizim asker iştahla kaşıklaya kaşıklaya bitiyor yemeği ama ne yediğini kendi bile bilmiyor. kadın, kocası yemeği yedikten sonra "hoş mu erim?" diyerek, tadını soruyor.

daha sonralarında hoş mu erim, hoş mu erim diyerek dillerde höşmerim olarak değişip, kalıyor.
ilk kez geçen sene yediğim, tadı damağımda kalan tatlı çeşididir.
bir kaşıkla başlayıp sonra duramadığınız enfes bir peynir tatlısı. denemediyseniz fırında yapılanı ayrı bir lezzetli onu da mutlaka deneyin.
farklı çeşitleri de olan beğenerek yediğim tatlıdır. antep fıstıklısı denenebilir.
tatlı veya çikolata aramayan bir kadın olaraktan bayıldığım nadir tatlılardandır. asla hayır diyemem.
cocukluğumun inönüsünde peynir helvası olarak yiyip oraya özgü sandığım, neden sonra rus salatası-goralı * ilişkisi gibi bir dumurla gerçek adını duyup soğuduğum tatlı türü. bunun yerini standardizasyon oranı yüksek bir şekerpare türevi olarak kalburabastı almıştır nezdimde, izmir'de de çok güzel yaparlar. balçova'daki antep baklavacısını da anıp bu şerefsiz entry'i sonlandırayım. (bkz: şimdi bal tutan parmağımı yalıyorum biliyor musun?)
ilk defa ailemize balıkesir'den damat gelmesiyle yediğim bir tatlı. balıkesir'e has. bir balıkesir ziyareti sonrasında da evime 5 6 kutu höşmerimle dönmüştüm fakat öğrenci evi işte dolapta bozulup gittiler. ayrıca anadolu'da, özellikle iç ege taraflarında da benzerleri yapılmaktadır.
balıkesir ile şark bülbülü arasında bir alaka var mı bilmem ama höşmerim biçim biçim ölürüm höşmer için gibi geliyor aklima
Ege Sözlük - 2018