her yere her şeye 15 temmuz ismi vermek

tamam önemli yerlere verin, tamam o günleri unutmayalım, ders çıkaralım, tamam birilerine ders olsun da her yere her şeye de vermeyelelim be. sihri bozuluyor.

yakında 15 temmuz prezervatifi çıkacak diye korkuyorum. 15 temmuz bebek bezi.
15 temmuz parkı
15 temmuz şehitler köprüsü
15 temmuz otogarı

ama çanakkale köprüsü yok...
30 ağustos'a denk getirselerdi bayramımızı da çalacaklarını akıl edememiş dingillerin 21. yy'da alternatif tarih yazma çabası. bilişim çağında. akhenaton'un mısır tarihinden neden ve nasıl silindiğini de okusalardı keşke star wars senaryolarıyla ohal falan uzatırken. bitecek, gidilecek ancak geride kalan toplumun ederi ne olur, orası muamma. ayrıca dış göçün de faturası ağır olacak bu memlekete. ilerisini hiç hayırlı görmüyorum. son kale izmir, deu adına öğrencilerde yine hayır görmüyorum ancak şehrin yerlisinin çocuklarını en bilinçli şekilde yetiştirdiğine inanıyorum.
unutulmaması için ısıtılıp ısıtılıp önümüze konulması, siyaset programlarında saatlerce konuşulması, dava tarihlerinin sürekli ileri alınması, binlerce masum insanın cezaevine atılıp atılıp çıkarılması, ohalin 6 kere uzatılması, şakşakçıların anaokuluna giden çocuklara tankın altına yatma senaryosuyla tiyatro yaptıracak kadar şovenist uğraşlar içinde olması yetmiyor.
toplumun bilinçaltına kadar süzülme planları ortaya atılıyor. reklam filmleri, diziler; sokak, mahalle, meydan, büst, altgeçit, üstgeçit isimleri derken. hayatımızın her anına kadar süzülmeyi başarıyor 15 temmuz. ne diyelim yazan iyi yazmış bırakalım oynasınlar.
afişlerle desteklenip gözümüze sokulan olay. ellerinden gelse ülkenin adını "15 temmuz şehitleri ve gaziler cumhuriyeti" olarak değiştirecekler. tamam o tarih yaşandı bitti. ancak her fırsatta ulu önder atatürk'ün heykellerini, okullara, caddelere verilen isimlerini eleştirip aynı şeyi yapmaları abesle iştigaldir açık ve net.
15 temmuz ne kadar bu ülke için bir dönüm noktasıysa, atatürk ve kazandığı zaferler de en az 10 katı dönüm noktasıdır. bir değeri unutturup, diğerini insanların gözüne yetmez gibi ta bilinçlerinin en altına sokmak saçmalığın daniskasıdır.
Ege Sözlük - 2018