feminizm

gerçek anlamına basitçe bakarsak cinsiyet ayrımcılığına karşı çıkan kadın ve erkeğin eşit olduğunu savunan görüştür. bu tanımına sonuna kadar katıldığımı belirtmek isterim. fakat türk insanının uçlarda yaşamayı sevmesinden mi yoksa başka bir nedenden midir bilinmez ülkemizde sanki bu görüşe biraz abartılı yaklaşılmaktadır ? özellikle sosyal medya üzerinde ki tepkilere bakılacak olursa kadının erkekten üstün olduğuna kadar giden konuşmalar, yorumlar mevcuttur. bu denli abartıyla yaklaşılması haliyle karşıt görüşlülere meydan vermekte ve hiç sonu gelmeyecek tartışmalara konu olmaktadır.
türkiye deki feministler cinsiyet eşitliğini değil de kadınların üstün bir cinsiyet olduğunu savunuyor tarzı.
feminizmi savunuyorum ancak türkiye'deki feminizme karşıyım. feministim diye gezinen kadınlar elinden gelse bir kaşık suda boğacak bizi. ''tüm erkekler gebersin.'' bakış açısının adı feminizm olabilir mi ? hepsi böyle değil elbette ama çoğunluğun böyle olduğunu gözlemlemekteyim.
sınıfımızda bu akımı destekleyen çok kız var. bir gün tahtaya bir kadın çıktı söz alıp anlatıyor işte konu cinsiyetçilikbirde. bu başladı "bayan" demeye. bizim feministler oturdukları yerden patlıcana döndüler, erkekler diyor siz bari demeyin diye çıkıştı en son biri. kadında diyo ben bayanım istiyorsan sen bay ol. sonra tüm sınıf kahkaha...
benim de desteklediğim fakat ülkemizde yanlış algılanan,uygulanan düşüncedir. asıl amaç kadının erkeklerle eşit olduğunu savunmaktır,üstün olduğunu değil. nasıl bir eşitlik bu peki? birkaç örnekle somutlaştıralım. mesela bazı meslekler kadın erkek mesleği diye ayrılıyor. böyle olmaması kadın mühendis olur yeri gelir oto sanayide de çalışır,erkek öğretmen de olur,hemşir de olur. yani hepimiz ayni güçte ve aynı mesleği yapabilecek güçteyiz. bunun dışında hepimiz aynı saatte gecenin bir vakti, sabahın bir köründe sokakta dolaşabilecek kadar özgürüz.(kadın erkek fark etmeksizin). ülkemizde belirli bir kısım var erkeğe sövüyor,kadıni övüyor. arkadaşlar gerektiğinde iki cinsinde hakkını aramaktır feminizm fikrimce. sosyal medyada bir kızdan habersiz fotoğrafı paylaşıldığında tüm kızlar ayaklanırken, bir erkeğin kendi izni olmadan fotoğrafı paylaşıldığında susmamaktır. hem kadın hakkını hem erkek hakkını savunmaktır. eğer bunu yapamıyorsanız boşuna feministim diye gezinmeyin.
genellikle gerçek anlamında feminist olup eşitliği savunanların ağzından ben feministim lafını çok duymazsınız.
fakat dikkat çekme merakı veyahut erkek tahammülsüzlüğü olan kişilerin ağzından düşmeyen bir kelimedir, feministlik.
Ege Sözlük - 2018