eshot'ta ısrarla yer isteyen teyzeler

sabahın köründe işe gitmişim, akşama kadar tonla insanla uğraşmışım, 5 dakika olsun oturmamışım, sonunda da paydos verip evime dönüyorum.

tee karşıyakalardan konak'a kadar otobüsle gelmem gerekiyor. otobüse binerken de dua ediyorum inşallah yer bulur da otururum diye, çünkü o kadar yorgunum ki, ayakta duracak dermanım kalmamış. otobüs geldi, dualarım kabul olmuş, yer bulmuşum arkalarda oturmuşum. 2 durak sonra 55-60 yaşlarında diri görünen bir teyze otobüse bindi, kimse yer vermedi. milletin gözünün içine yer versin diye baka baka ta benim yanıma kadar geldi. dikildi başıma yer bekliyor. benim durumum da malum, yer vermedim.

2-3 durak sonra başladı kendi kendine söylenmeye, gençlik nereye gidiyormuş da, hiç saygı kalmamışmış da. ya sabahtan akşamlara kadar götünü yayıp yatıyorsun, sağa sola fink atmaya dışarı çıkıyorsun, araban yok otobüse biniyorsan ayakta durmayı da öğreneceksin. benim cinler tepeme çıktı. açtım ağzımı, yumdum gözümü. teyze daha fazla dayanamadı sonraki durakta indi.

otobüsteki insanların bazıları taktir eder gözlerle bakarken, bazılarının içten içe kınadığını fark ettim. ben de istemezdim böyle bir çıkış yapayım ama bazıları gerçekten insan halinden hiç anlamıyor ve hak ediyor.
çok fazla karşılaşmamış olsam da bakışlarıyla bunları anlatan teyzeler görmüştüm. psikolojik baskı kurarak insanı delirtirler. 1 durak bile olsa oturmak isteyenler vardır. ayakta duramayan teyzeler boş koltuk gördüklerinde oraya usain bolt edasıyla koşmayaları beni çok şaşırtır.
gözlerle anlatanlar falan değil gözlerle tecavüz edenler grubudurlar.
aslında bazı teyzeler hiç de oralı olmayınca daha fazla yer verme talebiyle karşılaşıyor. mesele davranış bence bizde yaşlılara yer vermemiz gerektiğini biliyoruz ama karşımızda seni sadece bakışları ile bile rahatsız eden birine yer vermemek daha yerinde geliyor.
otobüste veya herhangi bir toplu taşıma aracında yer verip vermemek insanın vicdanına kalmış. zaten ayakta gidemeyecek birini gördüğümüzde yer veriyoruz hemen . laf sokmaya enerji bulan teyze bir zahmet ayakta da gidebilsin. öğrenciyiz diye de sürekli dinç veya dinamik olmak zorunda değiliz. bazen hasta olabiliyoruz, uykusuz yorgun yani insanlık hali bunlar ki çoğu kişi geç bir saate otobüse bindiğinde o otobüste ayakta kalacağını bilerek biniyor. madem rahatsızsınız size daha keyifli ama biraz daha pahalı bir yol öneririm = taksi. mağduru görünce yer veriyoruz ama biraz anlayış bu kadar da şey yapmayın.
Ege Sözlük - 2018