sözlük formatı

11.01.2018 tarihi itibariyle ege sözlük'te uyulması gereken kurallar ve sözlük formatı aşağıdaki maddelerde listelenmiştir.

sözlük kuralları;

1- ege sözlük'te her 1 bireyin, sadece 1 üyeliği bulunabilir. aynı üyeye ait 2.bir hesaba rastlandığında hesapları uyarılmadan süresiz olarak yasaklanacaktır.

2-artı ve eksi butonları, içerik için kullanılmalıdır. bir üyeden hoşlanmadığınız için sürekli eksi vermek ya da bir üye için entry içeriğine bakılmadan sürekli artı vermek yasaktır.

3-ege sözlük, yazarlarıyla birlikte demokratik bir oluşumdur. herkes görüşlerini özgür bir şekilde açıklayabilir. ancak bir üyenin, diğer bir üyeye bir başlık altında sataşması yasaktır.

4-küfür etmek yasak değildir. ancak şahıslara, ırklara, dinlere veya insanlar için kutsal sayılabilecek değerlere küfür etmek yasaktır.

5-üçüncü şahıs ve kurumların her türlü hukuki haklarını zedeleyebilecek entryler, kişisel iletişimin izinsiz ifşası, nefret suçu, paylaşılması yasal olmayan link ve içerikler, telif haklarını ihlal edebilecek içerik ve diğer türkiye cumhuriyeti yasalarına aykırılık oluşturabilecek entryler, pornografik içerik taşıyan görsel ve videolar yasaktır.

6-özellikle siyaset ve futbol konularında gereksiz uzatılan, içeriklerin tartışmadan uzaklaştığı başlıklar gerekli görülürse kilitlenebilir.

entry oluşturma kuralları;

1-entry kesinlikle tanım şeklinde olmalıdır, başlığı tanımlamalıdır. aksi halde silinir. bir başlığın ilk entry'si önemlidir, (eğer yönlendirme amaçlı değilse) ilk entry bakınız şeklinde olamaz. özellikle tanım içermelidir. başlığın içerdiği konuya yönelik tanım yapın.

2-entry içerisinde hakaret, ağır küfür ve argo kullanmak kesinlikle yasaktır.

3-entry nefret söylemi içeremez.

4-ülkemizde ilk 12 yıl eğitim zorunlu. ve bu 12 yılın tamamında türkçe'nin doğru kullanımı ile alakalı dersler görüyoruz. e hal böyleyken, entry'lerin imla kurallarına ve anlam bütünlüğüne dikkat edilerek girilmesini beklemek de en doğal hakkımız.

5-girilen entry'ler tamamen yazara ait olmalıdır. kopyala-yapıştır içerik girişi yasaktır. bu şekilde içerik giren üyeler önce uyarılacak, daha sonra uygun görülen süre kadar yasaklanacaktır.

6-entry sadece şu yazılardan ibaret olunca silinir."izmir: bir şehir." silinir, ancak "izmir: ege bölgesinde bir şehir." bu silinmez.
Ege Sözlük - 2018