doğu ekspresi

ankara - kars güzergahında gidilen tren seferi.
şu sıralar ankara garından değil de kırıkkale garından hareket etmekte.
yataklı vagonlarda üşüme sorunu yok. yemekler çok iyi olmamakla birlikte pahalı değil ve idare eder.
kişiden kişiye değişir ama ruhsal bir dinginlik isteyenler için yapılması gereken bir etkinlik, seyahat.
kompartıman şefi ile ahbap olursanız ki çoğu tatlı insanlar, trenden sarkmanıza da izin veriyorlar. tren yavaş hareket ettiği için tehlike içermiyor.
geçtiğimiz dönemde interrail türkiye grubunun toplu olarak etkinlik düzenlemek istediği tren seferi. söylenenlere göre tur şirketleri biletleri önceden alıp, daha sonra etkinlikçilere fahiş fiyatlardan satmaya kalkmışlar.
ankara'dan kars'a kadar 24 saat süren tren yolcuğuna verilen isimdir. çok fazla kişinin sadece zevk için gittiğini garip bir yolculuktur. kamp yapmak isteyenlerin gittiği genelde ocak ve şubat aylarında tercih edilen bir yolculuktur. ben de merak ediyorum ve acaba gitsem mi diye bir düşüncedeyim. yataklı vagonlarda gitmeyi tercih etmeniz gerektiği söyleniyor ve yolculuk git gel 200 tl'ye mal oluyor. umarım bir gün giderim veya gitmek isteyen varsa beni de götürsün..
iki arkadaşım gitmişti geçen sene, söylediklerine göre farklı bir keyifmiş kesin gitmelisin dediler. bol bol da fotoğraf attılar tabii kıskanmadım desem yalan olur.
Ege Sözlük - 2018