çanakkale

tarihte birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış şehrimiz. çanakkale destanı burada yazılmıştır ve kalıntıları hala bulunmaktadır. coğrafi olarak türkiye'nin en batısında olan gökçeada bu ilimize ait bir adadır, ayrıca içinizde bastıramadığınız bir brad pitt hayranlığı varsa, truva filminde abimizin içinden çıkarak dehşet saçtığı at da şehrin kordonunda bulunmaktadır.

memleket be.
26-45 doğu meridyenleri 36-42 kuzey paralelleri olan türkiyenin jeopolitik konumunda ki 26. meridyendir. kuzeylediğimizde türkiye'nin sol yanıdır; kalbidir.
''eğilip kulak verdiğinde vatan kalbinin attığı yerdir''
ezine peyniri de vardır meşhur onu unutmamak lazım.
adim attığında boğaza bakıp tüylerinin diken olan sehrimizdir .
yıllarca ege bölgesi'nde olduğunu düşündüğüm ama marmara bölgesinde oluşu ile beni hüsrana uğratan ilimiz.
buluj ile anılar!!!

ilköğretim yıllarında okulda düzelenen çanakkale gezilerinden sadece biriydi. babamı ikna etmem uzun zaman almıştı ama başarmıştım. o gün sevinçten uyuyamadım ve hayatımda ilk defa ailemden ayrı bir seyahate çıkıyordum. gece 03:00 gibi yola sındırgı'dan yola çıktık. sabah saatlerinde çanakkaledeydik. ilk çanakkale'de olduğumu vapurdan görünen dur yolcu yazan tepeden anladım. yorucu bir gün olarak devam ediyordu ve neredeyse her yerini gezdik. daha sonrasında verilen serbest zamanlarda 3 kişi biz sağa sola yürüyerek gezmeye devam ettik. bir saat sonra toplanma yerinde olmamız gerekiyordu fakat biz tam o anda kaybolduğumuzu fark ettik. küçük yaşlarda çocuklar olduğumuz için o şokla 3 kişi birbirimize sarılıp mal gibi ağlamaya başladık. 10 dakika falan böyle geçti ve biz bunu yaparak bizi bulamayacakları anladık. tabi telefon falan da yok. aramızda kararlaştırdık hepimiz ayrılıp öyle arayacağız, salaklığa bak. neyse biz ayrıldık ben arıyorum otobüsü ağlaya ağlaya arkadaşlarım kim bilir nereye gittiler onlar arıyor falan. 10 dakika falan geçti ben buldum otobüsü böyle ıssız adaya düşmüş bir anda gemi gören gibi seviniyorum. koşa koşa gittim otobüsün yanına onlarda bizi arıyor. hoca dedi diğerleri nerde sizi arıyorlar,hepimiz ayrıldık, dedim. hoca sizin gibi çocukların ben ta diye bakıyordu bana hissetmiştim. o sırada diğerleri hala yok belki çanakkale'yi geçtiler yüzerek korkularından. 15 dakika daha geçti biri daha geldi. onunla da sevinç gözyaşları falan döküldü. diğeri kaldı sadece, onu bekliyor herkes yola çıkılacak. yarım saat falan geçti hoca dedi bu böyle olmaz. sen gel 2 tane de hoca gelsin arayalım bu veledi. bunlarda tabi telefon var götleri rahat. çıktık aramaya ben bir hocayla, diğer hocalar ayrı. ilk nerede kaybolduğunuzu anladınız diye sordu ben oraya yakın bir yere götürmeye çalıştım sonra 5 dakikalık bir mesafede gözyaşlarımızdan gölcük haline gelmiş noktayı bulduk. hoca şöyle bir etrafına baktı. bizim kayıp çocuk hemen orda bakkaldan malzeme almış, keyifli keyifli piknik yapıyor göt. hoca koşarak gitti, ben de arkasından tin tin gidiyorum böyle. bir baktım bizim hoca o kadar korkmuş ki çocuğa uçarak gidiyor. öyle böyle değil sonra şap diye bir ses geldi. çocuğun o an kafasında ki yıldızlara kadar gördüm. keyif atarak piknik yapan eleman başladı ağlamaya yine. hoca "lan it nerdesin sen herkes seni arıyor." falan başladı tekrar dayağa. bu da hıçkıra hıçkıra açıklama yapmak istiyor ama tokat sesinden çocuğun sesi duyulmuyor. ben de gülüyorum aq salağı diye. neyse; hoca sinirini, stresini attı bir güzel dinlemeye başladı çocuğu. çocuğun açıklama aynen şöyle:
-ööğğ rett mee nim(hıçkırıklı okuyun burayı)arkadaşlarımla anlaştık sizi arıyorduk. ben de düşündüm ki; bunlar sizi illa ki bulacak bulduklarında buraya gelip beni alırsınız. benim de karnım acıkmıştı piknik yapıyordum, dedi. hoca laflara tekrar sinir oldu galiba tekrar başladı fight. 2-3 dakika daha temiz dayak yedikten sonra, hoca aradı diğerlerini geldik hepimiz otobüse. çocuk hala ağlıyor, ben de tüm otobüse hocanın nasıl dövdüğünü anlatıyorum. beleşçi piç bize aratıp keyif yapmış ben de anlatarak keyfimi yapıyorum.
Ege Sözlük - 2018