balıkesir

türkiyenin en büyük on yedinci ilidir. bazı ilçeleri yazları ziyaret edilmeye değerdir. ayvalık, burhaniye, erdek gibi ilçeler yaz mevsiminde yerli ve yabancı turist akınına uğrar.kaz dağları da gezilip görülmesi gereken yerlerindendir. kış mevsiminde ise bigadiç, sındırgı, gönen ilçelerinde termal otelleriyle turistlerin uğrak noktasıdır. plaka kodu 10'dur.milli kuvaiye'nin önemli ve etkili şehirlerinden olmuştur.
sosyal medyada bir aralar rekor izlenmeye ulaşan çılgın eşek videosuyla özdeşlesse de balıkesir'i gezerseniz o videodan başka hatırlamaya değer çokça şey olduğunu anlarsınız.
çılgın eşeklerini unutamayacağımız şehrimiz.
ayranı, halısı, atatürk parkı, balığı, deniziyle ünlü olan, marmara bölgesinin güneyini kapsayan şehirdir. 1.152 milyon nüfusa sahip şehirde gezdiğinize sanki hiç kimsenin olmadığını fark edebilirsiniz. kışları üniversiteli öğrencilerle canlanan şehir merkezinde, yazları neredeyse kimse bulunmamakta hayalet şehir olarak anılmaktadir.
höşmerim adı verilen peynirli tatlısıyla meşhur, plaka numarası 10 olan bir ilimizdir.
tek güzel yanı istanbul güzergahı üstünde yapılan otobüs yolculuklarında susurluk ileçsinde verilen mola olan şehirdir.
ortaokulu ve liseyi okuduğum, küçücük bir şehir. ttmsi, atatürk parkı, 3 caddelik çarşısı ile sevimli mi sevimlidir. insanları genelde göçmenler ve yörüklerden oluşur. ayvalık, edremit, bandırma, gönen, savaştepe gibi ilçeleri merkezden çok daha fazla ses getirmektedir.
inadına 10.5 dediğim , balıkesir'e bağlı ama aslında balıkesir'den daha renkli ilçesi olan bandırma için seviyorum.
Ege Sözlük - 2018