apartmanlara özel okul yapılması

özel bir okulda 6.sınıflar için düzenlenen bursluluk sınavına giden kuzenim okulun bahçesini görür görmez bunlar nerde istiklal marşı okuyorlar demesi..
türkiye'de nedense apartmanlar her anlamda kullanılıyor. anaokulu, dershane, etüt merkezi, kumarhane, yurt daha da devamı var. okulların bu şekilde apartman bozma yapıılara yapılması o okulun ne kadar elverişsiz olacağını gösteriyordur bence. imkanları kısıtlı,gürültülü, verim alınamayacak yerlerdir.
okulların eğitimli amaçlı değil, işletme gözüyle açılmasının bir sonucudur. dershanelerin bu şekilde olmasına alışıktık, garip gelmiyordu. dershanelerin kapatılmasından sonra bu tip okulların sayısı patlama yaptı. çünkü çocukların, gençlerin bir şekilde yarış atı olarak görülmesi ve üzerinden tonlarca para kazanılması gerekiyor.
ne kadar yanlış bulsam da bir gün benim de yapma ihtimalim olduğundan buradan bir şey söyleyemeyeceğim oluşumdur.
eski püskü binalara, daracık merdivenlere, küçücük sınıflara yığınla öğrenci tıkıp daha az kira vermeyi amaçlayan oluşumlardır.
nişantaşı üniversitesi bayrampaşa kampüsi. şuan orada eğitim yok. ama 2 3 sene orada özel okul adı altında eğitim verildi. her ne kadar akademik kadro önemli olsa da sosyalleşebilecek alanda önemli arkadaşlar. ne bileyim bir bahçesi olsun okulun.
Ege Sözlük - 2018